Suwalszczyzna kraina jak baśń
Strona Główna STRONA GŁÓWNA
Mapa Strony MAPA STRONY
Suwalszczyzna - kraina jak baśń
Suwalszczyzna - kraina jak baśń
Szlaki turystyczne
 
szlaki rowerowe
szlaki kajakowe
szlaki piesze
szlaki konne
szlaki narciarskie
ścieżki edukacyjne
imprezy w regionie
Festiwal Rospudy w Raczkach
Koncert orkiestrowy XV Letniej Filharmonii AUKSO
Recital kameralny XV Letniej Filharmonii AUKSO
Nadzwyczajny recital kameralny XV Letniej Filharmonii AUKSO
Koncert orkiestrowy XV Letniej Filharmonii AUKSO
  imprezy cykliczne
 
Newsletter
Wprowadź adres e-mail
 
aby otrzymywać informacje o najbliższych imprezach w regionie Suwalszczyzny.
adres e-mail
 
Witamy
na Suwalszczyźnie
  Suwalszczyzna | historia | geografia | legendy i podania

  Suwalszczyzna zaprasza.

   Suwalszczyzna to najdalej na północny-wschód wysunięty kraniec Polski, wciśnięty pomiędzy Białoruś, Litwę i rosyjski Obwód Kaliningradzki. Jej zasięg od południa wyznacza rzeka Biebrza, od zachodu mniej więcej dolina Rospudy, zaś od północy i wschodu zamyka ją granica państwowa. Warto tu wspomnieć, że kiedy w XIX wieku nazwa "Suwalszczyzna" wchodziła w użycie, jej północną i wschodnią granicę wyznaczał środkowy bieg rzeki Niemen. Suwalszczyzna w takich granicach pozostała do dziś, tyle, że podzielona na polską i litewską. U naszych sąsiadów nazywa się ona Suvalkija i jest jednym z czterech regionów Litwy.
Opisując Suwalszczyznę często trzeba używać słów zaczynających się od "naj". Na Suwalszczyźnie zobaczymy najbardziej urozmaiconą rzeźbę terenu, ukształtowaną przez najmłodsze zlodowacenie. Można tu zobaczyć najpiękniejsze, związane z obecnością lądolodu, formy rzeźby terenu: głębokie rynny lodowcowe, kręte wały ozów i wysokie pasma wzgórz morenowych. Z epoką lodową związane jest też największe w Polsce nagromadzenie głazów narzutowych. Krajobraz Suwalszczyzny jest niezwykły, ponieważ łączy cechy terenów podgórskich z nizinnymi pojezierzami.

   Jeziora Suwalszczyzny uchodzą za najpiękniejsze i najczystsze w Polsce. Wśród nich są też najgłębsze zbiorniki w Polsce. Jezioro Hańcza pod względem głębokości nie ma sobie równych aż na całym niżu środkowo-europejskim.

   Suwalszczyzna to także kraina rozległych lasów. Puszcza Augustowska należy do największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce a razem z lasami na terytorium Litwy i Białorusi współtworzy największy kompleks leśny na niżu Europy.
Niektórzy dzielą Suwalszczyznę na mniejsze - Sejneńszczyznę, Suwalszczyznę i Augustowszczyznę, albo na ziemię sejneńską, suwalską i augustowską. Wspólna historia okolic Augustowa, Sejn i Suwałk pozwala jednak na stosowanie tej jednej, powszechnie znanej i kojarzonej nazwy.

   Obszar Suwalszczyzny nie jest wielki, zamyka się w prostokącie, którego boki mają 60 na 80 km. Jeżeli jednak chcieć poznać wszystkie atrakcje i uroki tego zakątka Polski, trzeba wielu dni, miesięcy a nawet lat. Dla tych, których już urzekła swoim pięknem, Suwalszczyzna jest wielka. Henryk Syska, autor "Mgieł nad Wigrami" pisze, że "Ziemia ta piękna jak baśń". Rzeczywiście, obok realnego wymiaru, można w tej krainie odnaleźć i ten baśniowy, legendarny.Jarosław Borejszo

 
O Suwalszczyźnie | Atrakcje | Mapa | Galeria | Oferty partnerów
© Suwalszczyzna - "Kraina jak Baśń"
Tworzenie stron internetowcyh Kanet.eu