Suwalszczyzna kraina jak baśń
Strona Główna STRONA GŁÓWNA
Mapa Strony MAPA STRONY
Suwalszczyzna - kraina jak baśń
Suwalszczyzna - kraina jak baśń
Szlaki turystyczne
 
szlaki rowerowe
szlaki kajakowe
szlaki piesze
szlaki konne
szlaki narciarskie
ścieżki edukacyjne
imprezy w regionie
  imprezy cykliczne
 
Newsletter
Wprowadź adres e-mail
 
aby otrzymywać informacje o najbliższych imprezach w regionie Suwalszczyzny.
adres e-mail
 
Atrakcje

Gmina Filipów

   
   Gmina Filipów leży w północno-wschodniej części powiatu suwalskiego i jest jednym z najatrakcyjniejszych zakątków Suwalszczyzny.

   Atutem Gminy Filipów jest zdrowe powietrze i czysta woda. Jednym z najpiękniejszych fragmentów gminy jest dolina Rospudy między jeziorami Czarne i Garbaś. Atrakcją Gminy jest szlak kajakowy Rospuda słynny w całej Polsce. Jego długości wynosi 8,5 km przy spadku 71cm/km.

   Jeziora doliny Rospudy są klasycznym przykładem zbiorników rynnowych; największe z nich to Rospuda Filipowska (na północ od Filipowa). Rowerowa wycieczka wokół niej wielu wrażeń. Droga wije się wśród wzgórz, wiele jest w jej pobliżu dobrych miejsc widowiskowych.
Korzystne walory turystyczno-krajobrazowe gminy stanowią naturalne bogactwo wykorzystywane w dowolny sposób przez turystów. Licznie występujące jeziora stanowią raj dla miłośników wędkarstwa, natomiast na amatorów runa leśnego czekają lasy obfitujące w grzyby, jagody i poziomki. Na turystów czekają kwatery agroturystyczne we wsiach Rospuda, Wólka, Filipów, Filipów II, Czarne.

Szlaki turystyczne

   
Otoczenie Filipowa należy do najbardziej interesujących krajobrazowo i przyrodniczo obszarów doliny Rospudy. O atrakcyjności obszaru decydują zarówno pasma wzniesień morenowych, jak i obecność rynien polodowcowych wypełnionych jeziorami, strumykami. Poznanie tych walorów umożliwia kilka szlaków turystycznych, które w większości swój punkt zborny mają we wsi Filipów:

    

niebieski szlak turystyczny (znakowany o długości 10,5 km) z Filipowa między jeziorami Czarne i Rospuda do wsi Czarne i dalej biegnący w kierunku Żytkiejm.

szlak pieszo-rowerowy wokół jeziora Rospuda biorący swój początek i kończący się w Filipowie o dł. 22 km. Trasa pozwala zapoznać się z bardzo interesującymi obiektami i krajobrazami północnej części Pojezierza Zachodniosuwalskiego. Szczególnie należy zwrócić uwagę na widoki: na jeziora Rospuda i Kamienne, głębokie jary i wąwozy na zboczach jezior, na jeziora Czarne i Rospuda z obecnością bobrów.

szlak pieszo-rowerowy wokół jeziora Białe o długości około 18 km, z Filipowa kończący się we wsi Jemieliste. Wędrując tą trasą zapoznać się można z: rynnowym odcinkiem doliny Rospudy, rynnowym odcinkiem doliny Bludzi, rozpoczętej przez zagłębienie jeziora Białe oraz doliną rzeki Zuśnianki w okolicy wsi Tabałówka i Zusno.

szlak wokół jeziora Mieruńskiego biorący swój początek i kończący się w Filipowie o dł. około 20 km. Trasa pozwala na zapoznanie się z krajobrazem, obiektami przyrody i zabytkami zachodnich krańców gminy, stanowiących dawne pogranicze polsko-pruskie. Na trasie można zobaczyć: zabagnione doliny porośnięte olsem, krajobraz pojezierny w okolicy wsi Supienie i Garbas II, ruiny kościoła i pozostałość parku zabytkowego oraz grodzisko pojaćwieskie w Mieruniszkach, interesujące strumyki.

         

 
O Suwalszczyźnie | Atrakcje | Mapa | Galeria | Oferty partnerów
© Suwalszczyzna - "Kraina jak Baśń"
Tworzenie stron internetowcyh Kanet.eu